Oznaki senności


Kolejny raz usypianie wyszło nie tak, jak chcieliście? Zdarza się to bardzo często, wystarczy przeoczyć sygnały, jakie wysyła nam Maleństwo. Dzisiaj o tym czym są oznaki senności i w jaki sposób pomogą Wam w kładzeniu dzieci spać :)

Dlaczego to ważne, żeby obserwować dziecko?

Pomijając tysiące innych ważnych aspektów, bo na pewno każdy z Was ma na powyższe pytanie dobrą odpowiedź, musimy obserwować swoje dziecko, żeby wiedzieć KIEDY położyć je spać :) Proste, prawda? Coraz częściej nachodzi mnie refleksja, że rodzice naprawdę sami potrafią wychowywać swoje własne dzieci, wystarczy, że w siebie uwierzą :)
Idąc tym tropem - jak byście się czuli, kiedy ktoś kazałby Wam iść spać w momencie, kiedy właśnie, w końcu, w świeżo czytanej książce zaczęłaby się wyjaśniać skomplikowana intryga? Albo kiedy ktoś kazałby Wam iść spać jak już padacie na twarz ze zmęczenia? Dobra, z dorosłymi jest trochę inaczej jak już padamy na twarz :D W każdym razie dziecko tego momentu nie ogarnia i nie jest wtedy dobrze.

Dzięki nauczeniu się KIEDY Wasze dziecko jest senne będzie Wam prościej położyć je spać. Naprawdę. Mam trójkę własnych dzieci, wiem co mówię ;) CZAS jest kluczowy! Nie za wcześnie, nie za późno, ale na czas. Just in time, chciałoby się powiedzieć. Kiedy kładłam dzieci spać na czas, to zasypiały łatwiej i spały dłużej.

A jak rozpoznać KIEDY nadszedł CZAS na sen?

Im dłużej jestem mamą, tym łatwiej mi to rozpoznać, także konkluzja pojawia się taka - po prostu próbujcie jak najlepiej poznać własne dziecko. Nikt go nie zna tak jak Wy. Pomocne będzie przeanalizowanie niżej wypisanych oznak senności, jakie może wykazywać Wasze dziecko.

Popularne oznaki senności:

- wyciszenie
- zapatrzenie się/zawieszenie wzroku na dłużej podczas zabawy/nieobecny wzrok
- domaganie się smoczka, butelki lub przytulanki
- spowolnienie ruchów lub ruchy chaotyczne
- niezainteresowanie otoczeniem lub wręcz odwracanie głowy od zabawek, źródła dźwięku
- brak skupienia
- ziewanie
- opadające powieki
- brak ochoty na zabawę
- brak uśmiechów
- pocieranie oczu
- zaczerwienienie okolic oczu
- zdenerwowanie, rozdrażnienie
- ciągnięcie za włosy
- ssanie kciuka
- szczypanie (jejku, jak mnie ta oznaka denerwowała ;) )
- i wiele innych, obserwuj swoje dziecko :)

Czasu na bezbolesne położenie sennego dziecka jest niewiele. Noworodki i małe niemowlęta bardzo szybko z sennych zaczynają być przemęczone, także jeśli nie zadziałasz szybko, możesz mieć problemy z ich uśpieniem.
Idealnie jest zacząć przygotowania do snu lub drzemki po zauważeniu pierwszej oznaki senności - niech pierwszy ziew będzie wezwaniem do działania ;) 

Pomocny jest w tym przypadku dzienny rytuał - wtedy możesz się spodziewać mniej więcej kiedy dziecko będzie robiło się senne (wg Tracy Hogg czas aktywności to około 45 minut, wydłużający się w miarę dojrzewania Malucha. W przypadku mojego 3 miesięcznego Synka to były około 2 godziny aktywności i ochota na drzemkę, jak skończył 4 miesiące, to czas ten wydłużył się do około 2,5 godziny, a jak skończył 5 - to to już 3 godziny). Obserwowanie czasu aktywności/senności to cenna umiejętność, przydaje się - polecam :)

Warto pamiętać, że oznaki senności mogą zmieniać się z wiekiem lub w pewnym momencie całkowicie zaniknąć lub złagodnieć. Może się też zdarzyć, że noworodki ziewają cały dzień - dlatego najważniejszą sprawą jest poznać swoje dziecko i nauczyć się rozpoznawać nadawane przez nie sygnały :)


Dacie radę! Powodzenia :)