Smoczkowo

Postanowiłam napisać o smoczkach. Tak tak, wiem, że nie powinno się ich Maluchowi podawać, bo uzależniają i tak dalej.

Zgadzam się. Tym niemniej już w szpitalu, bez mojej wiedzy, pielęgniarki, skąd inąd bardzo miłe, podały mojemu małemu soliście smoczka, kiedy to ja spałam po cesarce. I przestał płakać. Podobno miał "zapotrzebowanie na ssanie" - pewnie nie jedna z Was o tym odruchu ssania słyszała i nie wiedziała co z nim zrobić.

Cóż, jedne poradziły sobie podając pierś co 5 minut, drugie podając smoczka, a bohaterki, które podziwiam ( i ich mężów) i stawiam sobie za wzór do naśladowania- dały radę bez tego.

Ja też bardzo chciałam dać radę bez. Nie chcę tu zwalać winy na mojego kochanego męża i moją kochaną Mamę, ale trochę zwalę. Bo co z tego, że ja nie podawałam, jak podawał mąż czy babcia na spacerze. I tak się zaczęło. Ustaliliśmy jakieś rozsądne ramy - tzn. że od początku smoczek jest tylko do usypiania i tak to trwa do dziś.
Odstawienie go, mimo znajomości metod, póki co wydaje mi się hardcorem.

Co się wiąże z tematem smoczka i nocy...kto wie? Ha! Oczywiście wypadający smoczek. Ciemno, ciemnica, potykasz się o własne nogi idąc do łóżeczka, gdzie Maluch płacze i wije się, bo zgubił smoczka. Masz kilka sekund, by go znaleźć i znów zapadnie w sen, bo jeśli tego nie zrobisz, to się obudzi i będzie usypianie od nowa. A smoczek gdzie? Radosny Maluch wykopał go na bok, w nogi, wyrzucił z łóżeczka? Ciemno, ciemnica - nie masz pojęcia i panicznie szukasz. W końcu znaleziony i sytuacja opanowana :)

Taaak... znamy to, smoczkowe Mamy. I Tatusiowie, bo Piotr nieraz tej smoczkowej frustracji doświadczył. Postanowiliśmy więc popróbować co by tu z tym fantem zrobić. Najpierw wypróbowaliśmy łańcuszek i taką maskotkę z klipsem, przyczepiane do ubranka dziecka. Sprawdzało się, ale łańcuszka po sprawdzeniu w dzień nie odważyłam się zastosować w nocy - jakoś tak bałam się, że Michaś coś sobie zrobi. Maskotka z klipsem już lepiej, jakiś czas się sprawdzało - do czasu, kiedy Michaś nauczył się odrywać klips ze śpiocha i odrzucać cały zestaw. Tym niemniej było prościej to znaleźć.

Później znalazłam Wubbanuby. Takie maskotki ze smoczkiem na stałe. Prześliczne. Ściągnęłam z USA kilka i jednocześnie ściągnęłam 3 Pacimalsy. Pacimalsy to maskotki ze smoczkiem wymienialnym oraz z możliwością zastosowania adaptera do smoczka każdej marki. I to właśnie Pacimalsy mnie ujęły - ładne, praktyczne i wiecie co...Michaś już kilka razy włożył sobie smoczka z Pacimalsem do buzi sam! Także porównując użyteczność - zdecydowanie na korzyść Pacimalsów. Są sporo droższe, ale nie takie jednorazowe jak Wubbanuby (bo smoczek się zużuje i po prostu zostaje śliczna maskotka).

żródło
Także rozwiązanie z zastosowaniem smokoprzytulaka jest zdecydowanie najprzyjemniejszą opcją na wypadający smoczek, zaraz po nauczeniu Malucha nie korzystania z niego (oczywiście bym wolała!). Podobno dziecko przywiązuje się do przytulanki i później zasypia tylko z nią, bez smoka - jak ten dzień nadejdzie, będę bardzo szczęśliwa ;)

Wydłużanie drzemek


Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad długością drzemek Michała. Śpi bardzo krótko, nie należę do tych szczęśliwych Mam, które mają 2-3 godziny w ciągu dnia dla siebie, bo Maluch grzecznie śpi. Niestety.

Dlatego też zaczęłam szukać informacji o co z tymi krótkimi drzemkami chodzi i jak sobie radzić. Poniżej efekty poszukiwań :)






Pełen artykuł przeczytasz na nowym blogu - tutaj: https://zasypiamy.pl/krotkie-drzemki-niemowlaka/

Długość snu - dzień/noc


Pewnie nie jedna z Was się zastanawia, ile dziecko powinno spać w ciągu dnia, a ile w nocy...

Poniżej ciekawe podsumowanie średniej długości snu w określonym momencie życia dziecka, wg różnych autorów.

Noc


Babywise (Gary Ezzo, Robert Bucknam)
Jeśli dziecko skończyło 3-5 miesięcy i nie potrzebuje już karmienia późnym wieczorem i w środku nocy, to powinno spać około 10-12 godzin.

Ferber
1 tydzień: różnie
1 miesiąc: różnie
3 miesiące: 8,5 godziny
6 miesięcy: 9,25 godzin
9 miesięcy: 9,5 godziny
12 miesięcy: 9,25-10,25 godzin
18 miesięcy: 9,63 godziny
2 lata: 9,63 godzin
3 lata: 9,75-11,25 godzin
4 lata: 10-11 godzin
5 lat: 10,75 godzin
6 lat: 10,5 godziny


Mark Weissbluth (Healthy Sleep Habits, Happy Child)
4-11 miesięcy: 11 godzin
1 rok: 11,5 godzin
2 lata: 11 godzin
3 lata: 11 godzin
4 lata: 11,25 godzin
5 lat: 11 godzin
6 lat: 11 godzin

Elizabeth Pantley
Noworodki: różnie
1 miesiąc: 8,5-10 godzin
3 miesiące: 10-11 godzin
6 miesięcy: 10-11 godzin
9 miesięcy: 11-12 godzin
12 miesięcy: 11,5-12 godzin
2 lata: 11-12 godzin
3 lata: 11 godzin
4 lata: 11,5 godziny
5 lat: 11 godzin


Drzemki

W przypadku drzemek autorzy teorii dt. usypiania niemowląt podają średni czas trwania snu w ciągu dnia (całościowo) i liczbę drzemek, w zależności od wieku.

Ferber
1 tydzień: różnie
1 miesiąc: różnie
3 miesiące: 4,5 godziny, 3-4 drzemki
6 miesięcy: 3,25 godzin, 2-3 drzemki
9 miesięcy: 2,75 godzin, 2 drzemki
12 miesięcy: 1,5-2,5 godziny, 1-2 drzemki
18 miesięcy: 2 godziny, 1 drzemka
2 lata: 1,88 godzin, 1 drzemka
3 lata:0-1,5 godziny, 0-1 drzemka
4 lata: 0-1 godzina, 0-1 drzemka
5 lat: 0 godzin, 0 drzemek ;)

Elizabeth Pantley
Noworodki: różnie
1 miesiąc: 6-7 godzin, 3 drzemki
3 miesiące: 5-6 godzin, 3 drzemki
4 miesiące: 4-6 godzin, 3 drzemki
6 miesięcy: 3-4 godzin,2 drzemki
9 miesięcy: 2,5-4 godzin, 2 drzemki
12 miesięcy: 2-3 godziny, 1-2 drzemki
2 lata: 1-2 godziny, 1 drzemka
3 lata: 1-1,5 godziny, 1 drzemka
4 lata: 0 godzin


materiał powstał na podstawie bloga mybabysleepguide, za zgodą autorki

Przewodnik po blogu

Postanowiłam nieco uporządkować bloga, żeby było się Wam łatwiej po nim poruszać. Zakładam, że wszyscy szukają informacji w jakiś sposób z...