Noc bez płaczu (0-4 miesiące)

No-Cry Sleep Solution - wg Elizabeth Pantley

Rozwiązania dla niemowląt w wieku 0-4 miesięcy

















1. Czytaj, ucz się i strzeż się złych rad

Wiedza to potęga (jak mówi przysłowie). Pantley wspomina, że "im więcej wiedzy posiadasz, tym mniej prawdopodobne, że inni ludzie będą wątpić w twoje umiejętności wychowawcze." (Str. 66) Kompetencja pozwala dopasować metody wychowawcze do Twojej rodziny i jednocześnie pozwala Ci ich bronić przed "życzliwymi".

Zacznijmy od podstawowej wiedzy - wg naukowców przesypianie nocy przez noworodka to przesypianie 5 godzin. Maluszki muszą jeść nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy.

2. Gdzie spać?

Pantley zaznacza, że dziecko, które śpi w ramionach rodzica - zawsze będzie chciało to robić i w związku z tym nie będzie chciało zasypiać w inny sposób. A ponieważ jest to niewykonalne dla większości matek, czy to z powodu mnóstwa obowiązków domowych, czy też innych rzeczy - autorka sugeruje, żeby zachować równowagę pomiędzy swoim instynktem macierzyńskim, a praktycznością - i kłaść swoje dziecko do spania w jego łóżeczku po wcześniejszym potrzymaniu go na rękach. Rada ta dotyczy zarówno rodziców niemowląt śpiących we własnych łóżeczkach, jak i łóżkach rodziców. Postaraj się nauczyć dziecko, że może spać samo, nawet jeśli śpi obok ciebie.

3. Zasypianie przy piersi lub przy butelce/smoczku

Dzieci, które zasypiają tylko podczas ssania, często nie mogą zasnąć w jakikolwiek inny sposób. Pantley sugeruje, że aby zapobiec takiej sytuacji, warto pozwolić noworodkowi ssać dopóki nie zrobi się senne, jednak nie aż całkowicie zaśnie. Należy usunąć pierś, smoczek lub butelkę z ust dziecka i pozwolić mu zasnąć bez czegokolwiek w ustach. Jeśli będzie się buntować - znów dać pierś/butelkę/smoczek i powtórzyć proces (senność, ale nie zaśniecie i usuwanie). Zastosowanie tej metody będzie wymagało wiele samozaparcia i może trochę potrwać, tym niemniej w pewnym momencie dziecko nauczy się zasypiać bez ssania.

Następnym krokiem jest położenie dziecka w jego łóżeczku kiedy jest senne, ale jeszcze nie śpi. Jeśli jest to problematyczne należy uspokoić je w taki sposób, w jaki normalnie go uspokajasz i spróbować od nowa lub w czasie jego kolejnej drzemki. Oczywiście im młodsze dziecko, tym prościej.


4. Hałas vs Głośne spanie
Dzieci potrafią być dość głośne podczas snu. Szczególnie podczas przejścia w kolejną jego fazę. Jeśli zareagujesz na hałasy związane ze snem, pomylisz je z oznakami głodu - możesz sprawić, że dziecko będzie się częściej budziło w nocy. Kluczem jest brak pośpiechu. Pantley wspomina, że jest to szczególnie ważne jeśli śpi się z dzieckiem w jednym łóżku. Mówi, że nawet jeśli karmienie przy każdym krótkim przebudzeniu nie jest uciążliwe na początku, to rzadko która matka będzie się z tego cieszyła 10 lub 12 miesięcy później.

"Słuchaj uważnie, gdy dziecko wydaje nocne odgłosy:
Jeśli są związane ze snem - pozwól mu spać.
Jeśli naprawdę się budzi - biegnij do niego szybko "(str. 76).

Gdy dziecko budzi się i jest głodne, należy nakarmić je jak najszybciej, żeby w pełni się nie rozbudziło - co pozwoli na płynne przejście w sen po karmieniu.

5. Odróżnianie dnia od nocy


Pantley udziela kilku rad, które pomogą nauczyć dziecko odróżniać czas nocnego snu od dziennych drzemek, co spowoduje wydłużenie okresów snu w ciągu nocy.  Ogólnie mówiąc chodzi o zachowanie ciszy i ciemności podczas snu nocnego, a wpuszczenie światła dziennego i codziennych hałasów podczas drzemek w ciągu dnia. Można to zrobić nie zmieniając pieluch w ciągu nocy (chyba, że to konieczne), karmiąc szybko zapobiegając rozbudzeniu się dziecka, ustalając rutynę nocnego zasypiania inną niż dziennego oraz nie pozwalając dziecku na drzemki w ciągu dnia dłuższe niż 2-3 godziny.

6. Obserwacja objawów zmęczenia


Uważaj na sygnały zmęczenia wysyłane przez dziecko i kładź je do snu jak tylko się zmęczy. Przemęczone dziecko jest przestymulowane i ma duże kłopoty zarówno z zaśnięciem, jak i z samym spaniem. Nie dopuszczaj do przemęczenia.

7. Zadbaj, aby twojemu dziecku było wygodnie

Każde dziecko jest inne, więc niektóre sposoby mogą nie nadawać się akurat dla twojego dziecka. Pantley sugeruje owijanie, kładzenie dziecka do snu w gondoli lub kołysce zamiast w dużym łóżeczku, umożliwianie dziecku snu w foteliku samochodowym, leżaczku lub spacerówce (pozycja półsiedząca), używanie pozytywek, kładzenie przy dziecku czegoś bezpiecznego, co pachnie mamą oraz ogrzanie miejsca, w którym ma spać (za pomocą koca elektrycznego lub termoforu).

8. Poczuj się komfortowo

Jeśli budzisz się w nocy, aby nakarmić dziecko, staraj się uczynić to jak najbardziej komfortowym dla samej siebie.
Przede wszystkim miejsce, w którym karmisz dziecko powinno być komfortowe. Jeśli robisz to w fotelu, pamiętaj o podnóżku. Przydatne są również rogale do karmienia, szczególnie dla noworodków. Możesz ułożyć małej poduszki lub zwiniętego koca dla podparcia dolnej części pleców oraz szyi. Jeśli karmisz dziecko w łóżku, użyj poduszki do podparcia głowy i niech dziecko dopasuje się do ciebie, a nie ty do niego (zasada obowiązująca przy każdej pozycji do karmienia). Staraj się zawczasu przygotować sobie wszystkie potrzebne rzeczy - takie jak woda, koc, książka, latarka, itp.
Jeśli karmisz butelką przygotuj sobie wszystko wcześniej. Podgrzewacz do butelek może bardzo ułatwić życie.
Jeśli śpisz z dzieckiem w łóżku, upewnij się, że jest w nim wystarczająco miejsca dla każdego.


9. Nocne karmienie

Karmiąc w nocy staraj się, żeby dziecko najadło się do syta, aby nie obudziło się zbyt szybko na kolejny posiłek. Być może, aby tego dokonać, będziesz musiała je obudzić, jeśli zaśnie w trakcie.

10. Spokojne karmienie

Ponieważ większość ludzi nie ma czasu na drzemkę podczas drzemki dziecka (jednak jeśli udaje ci się to robić - kontynuuj koniecznie!), postaraj się, aby czas karmienia był dla ciebie czasem odpoczynku. Możesz czytać książkę, oglądać telewizję, lub relaksować się w innym sposób.

11. Upraszczaj

Przez pierwsze kilka miesięcy nie przejmuj się tak pracami domowymi, nie widzianymi od miesięcy znajomymi i odpocznij przez chwilę. To czas dla ciebie i dziecka, cała reszta może poczekać. Zwolnij, zrelaksuj się i nie zapomnij przyjmować pomocy od bliskich.

12. Realistyczne oczekiwania

Zaakceptuj fakt, że przez jakiś czas twoje dziecko będzie budziło się w nocy na karmienie. Frustracja i nieustanna chęć zmiany tego stanu rzeczy tylko sprawią, że będzie ci trudniej. Ten czas dobiegnie końca zanim się spostrzeżesz, naprawdę.


Pantley zaznacza, że "nie ma żadnych magicznych zaklęć i żadnych skrótów do dojrzałego spania." (Str. 88) Nie można sprawić, by dziecko przesypiało noce zanim jest gotowe, ale można mu to ułatwić, jeśli już jest. Przede wszystkim naucz dziecko odróżniać dzień od nocy. Pamiętaj o karmieniu Maleństwa do syta nie tylko w nocy, ale i w ciągu dnia. Skracaj drzemki w ciągu dnia (niz dłużej niż 3h). Odwagi!




Przewodnik po blogu

Postanowiłam nieco uporządkować bloga, żeby było się Wam łatwiej po nim poruszać. Zakładam, że wszyscy szukają informacji w jakiś sposób z...