środa, 27 marca 2013

Nocne karmienie

Chyba wszystkie Mamy, które karmią piersią i śpią z dzieckiem muszą je często karmić w nocy. Mówi się, że spanie z dzieckiem tę potrzebę jedzenia wzmaga, bo jak tu sobie odmówić przekąski, skoro jest na wyciągnięcie ręki?
W tym poście krótkie wprowadzenie do nocnych karmień, a w jego kontynuacji 15 sposobów na ułatwianie nocnego karmienia wg doktorostwa Searsów :)

1. Dziecko potrzebuje nocnych karmień

Kiedy jest noworodkiem, aż do ukończenia 4 miesięcy, Maluch potrzebuje minimum 2 nocnych karmień - zarówno pod względem pokarmu, jak i bliskości Matki. Ssanie piersi pomaga mu się uspokoić, zrelaksować i budować więź.

Od 4 do 6 miesiąca (mniej więcej), dziecko nauczyło się już nocnego schematu: pobudka, karmienie, zasypianie. I znów pierś nie jest tylko remedium na głód, ale pomocą przy ząbkowaniu, katarze, w chorobie, itd. Ssanie piersi jest dla dziecka najlepszym źródłem pocieszenia.

A od 6 miesiąca do roku zaczyna się lęk separacyjny, czyli lęk przed rozłąką. I pierś staje się koniecznym narzędziem przywracania spokoju w maleńkiej główce.
"Uważamy, że lęk przed rozłąką to wrodzony system obronny. Kiedy dziecko rozwija zdolności ruchowe pozwalające mu na oddalenie się od matki, jego ciało mówi mu "Chodźmy", ale umysł ostrzega "Byle nie za daleko". Na tym etapie dziecko postrzega karmienie piersią jako znakomite narzędzie łączności z matką." Zasypianie bez płaczu, dr William Sears, Martha Sears
 2. Jak śpi dziecko karmione piersią

Uwaga - zostało naukowo stwierdzone, że dzieci karmione piersią budzą się w nocy częściej, niż te karmione mlekiem modyfikowanym. Ponadto jeśli śpi się z dzieckiem, ta częstotliwość pobudek wzrasta.
"Czy jest to ukryta wada karmienia piersią - coś, co ukrywa się przed rodzicami, kiedy podejmują oni decyzję o sposobie karmienia dziecka? Tak naprawdę niezbyt głęboki sen jest dobry dla dziecka (łatwe wybudzanie w obliczu zagrożenia, budzenie na posiłki w obliczu głodu, możliwość wołania na pomoc). Dziecko, które płacze lub budzi się, gdy zostaje odłożone, trzyma w ten sposób mamę blisko siebie, co zwiększa jego szanse na udany rozwój."
ibidem
I tutaj pojawia się pytanie - czy częste pobudki na karmienie Ci przeszkadzają? Twojemu mężowi? Wam obojgu?
Nie potrafisz zasnąć szybko po karmieniu, nie wysypiasz się i w ciągu dnia jesteś padnięta?


Zanim jednak zabierzesz się za zmiany pamiętaj, że istnieje jakiś powód, dla którego Twoje dziecko często budzi się na karmienia - nawet jeśli jest już w drugim półroczu życia i teoretycznie mogłoby przesypiać bez karmienia około 6 godzin.
Może to potrzeba bliskości - wróciłaś do pracy i nie ma Ciebie już tak często jak dawniej?
Może posiadło nową umiejętność (skok rozwojowy?) i jest nią podekscytowane?
Może coś je boli i nie potrafi sobie z tym poradzić, a bliskość Twojej piersi pomaga mu ten ból ukoić?
A może po prostu z natury jest przylepą? ;)

Pomyśl też ile Tobie dają nocne karmienia piersią - czy nie dają nic, a może troszkę spokoju, poczucia przywiązania do Maleństwa, chwili skupienia nad jego bezbronnością? Hm, oczywiście to wszystko można odczuwać też w dzień ;)

Ok. Tyle tytułem wstępu. Postanowiłam nieco skracać posty, więc 15 rad dotyczących nocnych karmień już w kolejnym poście :D
post powstał na podstawie książki "Zasypianie bez płaczu", dr William Sears, Martha Sears

2 komentarze:

  1. O ten post jest bardzo ciekawy i dotyczy też i mnie :) Jestem właśnie w trakcie odstawiania mojego syna od piersi (ma 1,5 roku) śpi z nami w łozku i budzi się w nocy na karmienie, podaje mu kaszkę z mlekiem modyfikowanym ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. I wystarcza mu na resztę nocy? Fajnie, że karmisz tak długo, gratuluję :) Ja też zamierzam wytrwać jak najdłużej.

    OdpowiedzUsuń

Witaj! Bardzo się cieszę, że chcesz podzielić się ze mną i innymi czytelnikami bloga swoją opinią i doświadczeniem - dziękuję i zapraszam ponownie na bloga :)
Timszel

Przewodnik po blogu

Postanowiłam nieco uporządkować bloga, żeby było się Wam łatwiej po nim poruszać. Zakładam, że wszyscy szukają informacji w jakiś sposób z...